BERLIN – BRAMA BRANDENBURSKA, REICHSTAG, HOLOCAUST-MAHNMAL

Podróże Brak Komentarzy »

 

Dzień dobry :))

Niedaleko Kolumny Zwycięstwa, z Wiktorią na szczycie, znajduje się (na Placu Paryskim) najbardziej znana w Berlinie i w świecie  ……    Brama Brandenburska.

Tu również, na zwieńczeniu Bramy, można zobaczyć Wiktorię powożącą kwadrygą koni.

Wiktoria, to rzymska bogini zwycięstwa. U nas, w Warszawie, jest pomnik Nike, to również bogini zwycięstwa tyle, że grecka :)

Najczęściej od Bramy Brandenburskiej rozpoczyna się zwiedzanie Berlina i każdy turysta w pierwszej kolejności właśnie ją chce zobaczyć,  pstryknąć fotkę i pospacerować po Placu Paryskim.

Niedaleko, na Placu Republiki, znajduje się Reichstag, siedziba niemieckiego parlamentu – Bundestagu.
Szklaną kopułę Reichstagu można nieodpłatnie zwiedzać, po uprzednim zarejestrowaniu i przejściu bardzo dokładnej kontroli osobistej.

Również blisko Bramy Brandenburskiej znajduje się otwarty w 2005 roku Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (Holocaust – Mahnmal).
Ogromna ilość betonowych, szarych i pokrzywionych stel, o różnych wysokościach, robi niesamowite wrażenie. Gdy chodzi się pomiędzy nimi cały świat znika, pozostaje tylko szara nicość wypełniona lękiem.

To ogromne „cmentarzysko” bez nazwisk i macew, to dreszcz na plecach i wzruszenie w sercu.

Pod Pomnikiem Holocaustu znajduję się Muzeum i księgarnia.

Wszystkie bardzo obszerne informacje o powyższych miejscach można znaleźć na stronie www.berlin-vel.pl

Pozdrawiam
Ewa

 

BERLIN – KOLUMNA ZWYCIĘSTWA WIKTORIA

Podróże Brak Komentarzy »

  Dzień dobry :))
 
Dziś rozpocznę opowieść o Berlinie, w którym byłam po raz pierwszy.
 
Dzięki niezwykłej uprzejmości przyjaciół: Bożenki i Janka mogłam spędzić kilka dni w Berlinie, w ich bardzo gościnnym domu. Cierpliwie wozili mnie wszędzie i towarzyszyli w długich wędrówkach, za co jestem bardzo wdzięczna i gorąco dziękuję, zwłaszcza Tobie, Bożenko :)) 
 
Był to akurat jedyny zimny i deszczowy tydzień tego lata :)) ale pogoda w niczym nie zmąciła tych kilku wspaniałych dni.
Berlin zachwycił mnie swoją urodą, nowoczesnością, komunikacją i ……….. sklepami.
Bardzo rozczarowana Paryżem sama  dziwiłam się sobie, że jakieś miasto może mi się podobać :)) ale zapewniam: to miasto jest inne od wszystkich.
Przede wszystkie w Berlinie wspaniałe jest to, że jest on cały w …………………….gigantycznym parku !!
 
 Tu nie ma parków w mieście, jak wszędzie, tu wszytko jest w ………….. parku, w zieleni, w kwiatach, w naturalnej przyrodzie i na niezwykłym luzie. Liczne kanały, skwery i skwerki sprawiają, że przyroda aż kipi naturalną różnorodnością, trochę dzikością i jakąś tajemnicą. Naturalne jest, że w centrum miasta nad zabagnionym stawikiem, cierpliwie wypatruje ryb siwa czapla, przemyka lis, a w drzewo rytmicznie stuka dzięcioł. Ludzie są częścią tej przyrody i jest to naprawdę wspaniałe.
 
Do Berlina  z każdego miejsca w Polsce jest blisko i dotrzeć do niego łatwo, a zobaczyć Berlin naprawdę warto.
Moją wędrówkę po Berlinie zaczęłam (jak błędnie myślałam), od złotego Anioła :))
 
Ale nie był to Anioł tylko Siegessäule – pruska kolumna zwycięstwa ze złotą Wiktorią na szczycie  w parku Tiergarten na Großer Stern.
 
Do tej kolumny oczywiście się wchodzi, choć warto najpierw obejrzeć piękne mozaiki i płaskorzeźby zdobiące ją na zewnątrz.  Na najniższym poziomie jest muzeum i bardzo kręte schody w górę.
 
Zadyszane z Bożenką dotarłyśmy na szczyt , tuż pod spódnicę Wiktorii. Wspaniały widok na Berlin wynagrodził zmęczenie wspinaczką. Szerokie ulice, mokre od deszczu, lśniły jak srebrne wstążeczki upstrzone barwnymi światłami samochodów. Wzburzone morze zielonych drzew otaczało nas z każdej strony.
I te chmury wiszące nad Berlinem były tak blisko naszych głów.
Ale cóż, choć było bardzo pięknie to wiecznie tam tkwić nie mogłyśmy, gdy Berlin czekał na dole :))
Jeszcze tylko zerkamy na pomnik Bismarcka i pędzimy do Bramy Brandenburskiej, a o niej ………………. cdn.
 
Pozdrawiam
Ewa
 
Bardzo praktyczna i przydatna strona o Berlinie www.berlin-vel.pl polecam.