BERLIN – OGRÓD BOTANICZNY

Podróże Brak Komentarzy »

Dzień dobry

Dla wielbicieli przyrody jest też wspaniały Ogród Botaniczny.

Można w nim zobaczyć rośliny z całego świata.
Te odporne na mrozy rosną na zewnątrz, tworząc barwny świat kwiatów.
Natomiast te wrażliwe na zimno posadzono w ogromnych oranżeriach. Można po nich spacerować godzinami obserwując egzotyczne rośliny.

Wszystko pięknie rośnie, kwitnie i owocuje.

Wielu emerytowanych mieszkańców Berlina przybywa do Ogrodu z aparatami fotograficznymi aby dokumentować rozwijające się kwiaty. Zdjęcia zamieszczają na swoich  fotoblogach.

Pozdrawiam
Ewa

BERLIN – PLAC POCZDAMSKI

Podróże Brak Komentarzy »

Dzień dobry :)

Niedaleko Bramy Brandenburskiej, w śród nowoczesnych budynków biurowych i hotelowych (w tym hotel Ritza), znajduje się największy plac Berlina ………. Poczdamski.
Plac w całości przykryty jest szklanym dachem w kształcie stożka i jest to jedyny plac w całości zadaszony.
Pod tym bardzo nowoczesnym przykryciem znajdują się biura, kina, restauracje i Centrum SONY, a na środku Placu znajduje się okrągła fontanna.
Można tu, przy filiżance kawy przeczekać deszcz, odpocząć lub tylko pogapić się chwilę na strumienie wody w fontannie.

Pozdrawiam
Ewa

BERLIN – CMENTARZ

Podróże Brak Komentarzy »

Dzień dobry :)

Dziś opowiem o berlińskim cmentarzu.

Bardziej przypomina on uroczy skwerek niż miejsce pochówku.
Berlińczycy bardzo często spopielają ciała swoich bliskich.
 Urny z popiołami chowane są na malutkim skrawku ziemi, gdzie pózniej sadzone są różne piękne rośliny. Nie wolno przykrywać grobów kamiennymi płytami, ani stawiać wysokich pomników.
Jeśli kogoś stać, to wykupuje większy kawałek ziemi pod grób ( są to też groby osób, które nie chciały spopielenia) i zamienia go w śliczny, miniaturowy ogródek.
 Pielęgnację grobu można zlecić  odpowiedniej firmie. Wtedy obok groby znajduje się tabliczka z informacją, kto się nim opiekuje.

Kompleks cmentarny obejmuje wszystko. Jest w nim kaplica, sala pogrzebowa i krematorium. W biurze załatwia się sprawy pochówku, wykupu ziemi i wnosi opłaty za utrzymanie czystości. Na cmentarzu nie ma bowiem miejsc składowania śmieci. Wszystkie przekwitłe  kwiaty, chwasty, suche liście itp odpady, rzuca się na cmentarną alejkę. Służby porządkowe wszystko szybko i dokładnie sprzątną bez potrzeby informowania.

Mam nadzieję, że w Polsce też coraz więcej osób wybierze kremację. W dużych miastach już kopie się groby na 4 miejsca w dół, a przecież ludzi ciągle przybywa i cmentarzy też będzie przybywać!!!
Dla mnie zakopywanie ciała w ziemi jest straszne. Uwalniające się toksyny niepotrzebnie zanieczyszczają ziemię. I mam nadzieję, że kiedyś słowa „z prochu powstałeś i w proch się zamienisz” znaczyć będą „z popiołu powstałeś i w popiół się zamienisz”.  

Pozdrawiam
Ewa

BERLIN – AKWARIUM

Podróże Brak Komentarzy »

Dzień dobry :)

Dziś, po długiej przerwie,  dalsza wędrówka po Berlinie.
I coś, co najbardziej mnie w nim urzekło, to ………………… berlińskie akwarium.

Jest ono częścią ogrodu zoologicznego i znajduje się po prawej  stronie wejścia z kamiennymi słoniami.
Czas jaki trzeba na nie poświęcić, to ok.2-3 godziny.

Podwodny świat zachwyca swoim barwnym i bardzo nam nieznanym  życiem.
Pięknie wyeksponowane rybki, ryby i rybiska, w namiastce naturalnego środowiska, zadziwiają różnorodnością barw, kształtów i nawyków.
 Bardzo starannie pokazany jest niewidoczny dla nas świat morskich głębin, barwnej rafy i rzecznych nurtów.
Chwilami można  poczuć ciepło australijskich, turkusowych  wód rafy koralowej lub zajrzeć w mętne wody rozległej Amazonki, a w głębinie rowów oceanicznych dojrzeć wyłaniające się z mroku potwory. Dech zapiera, mknący z prędkością światła rekin i delikatnie tańcząca, ogromna płaszczka.

Na zdjęciach, zniekształconych trochę grubą szybą, widać niewielką odrobinkę tego, co można zobaczyć w berlińskim akwarium. Naprawdę warto będąc w Berlinie poświęcić trochę czasu na obejrzenie ślicznych rybek.

Pozdrawiam
Ewa