BERLIN – SZPREWA i kanały

Podróże Brak Komentarzy »

Dzień dobry :))

I znów  dzięki uprzejmości kilku osób powstał łańcuszek dobrej woli na końcu którego znalazłyśmy się z Bożenką na pokładzie stateczku dowodzonego przez polskiego kapitana(dziękuję bardzo).  Dzięki temu mogłyśmy obejrzeć Berlin z poziomu wody :)).
Podróż trwała 3,5 godziny i niewątpliwie był to bardzo ciekawy rejs rzeką Szprewą i jej kanałami. Nie wiem, czy dziś ktoś jeszcze pamięta którędy pierwotnie płynęła rzeka, bo odróżnić jej koryta od koryta „dobudowanych” kanałów nie sposób.  Był to znakomity pomysł umożliwiający również podróżowanie rzeką z jednego na drugi koniec Berlina.
Tak jest również dziś, można wsiadać i wysiadać ze stateczku na kilku „przystankach” i oglądać dowolny fragment Berlina.
Budowle wyrastają  z samej rzeki ślicznie odbijając się w wodzie. Z zieleni drzew wyłaniają się budynki mieszkalne, zabytkowe i nowoczesne zaskakując podróżnika różnorodnością.  Architektura zmienia się nieustannie, stare łączy się z nowym, a woda nieprzerwanie i niezmiennie płynie od zawsze.

Pozdrawiam
Ewa


Avast logo

Ta wiadomość została sprawdzona na obecność wirusów przez oprogramowanie antywirusowe Avast.
www.avast.com

Berlin – ZOO

Podróże Brak Komentarzy »

Berlińskie ZOO jest bardzo przyjazne dla zwierząt.
Nowoczesne wybiegi, duże woliery i czytelność Parku są, jak wszystko w Berlinie, bardzo korzystne dla zwierzą i oglądających je ludzi. Ponadto Ogród zdobią liczne rzeźby zwierząt, i fontanny, i kwiaty, i drzewa.
Nie jestem zwolenniczką trzymania zwierząt w niewoli ale większość z nich urodziła się już w klatce i nie zna swojego, prawdziwego środowiska naturalnego i nie ma szans na przeżycie w innym miejscu.
 I dużym plusem ogrodów ZOO jest fakt, że dla wielu gatunków zwierząt,  jest to już (niestety) ostanie  miejsce  do zamieszkania i przeżycia. Bardzo szybko  przyroda znika z powierzchni Ziemi i rodzi się strach, że niedługo będą na niej tylko ludzie, karaluch,  kleszcze i komary :)).

Zawsze największe wrażenie robią na mnie egzotyczne, barwne  ptaki, które widać jak na dłoni. Normalnie żyją one gdzieś w konarach drzew, schowane w gęstwinie liści i dostrzeżenie ich jest niemożliwe nawet jeśli podróżuje się po różnych zakątkach świata i szuka ich obecności :)) A tu w ZOO schować się im  jest o wiele trudniej, więc wypatrzeć można je bez trudu i  …………..  podziwiać.

Przy zakupie biletu otrzymuje się  plan Ogrodu z zamieszczoną informacją, o której godzinie poszczególne zwierzęta są karmione. W przeszklonych pomieszczeniach widać jak opiekunowie przygotowują posiłek dla swoich podopiecznych. Dzięki temu wiadomo, co dane zwierzę zjada na obiad.
 Łakomczuchy doskonale znają swoją porę posiłku i niecierpliwie czekają przed swoimi „stołówkami” na codzienny posiłek, a gdy tylko on się opóźnia, to wrzask protestu oznajmiany jest całemu światu. Nigdy nie sądziłam, że ryk głodnej  lwicy jest tak potężny :)).

Piękne jest berlińskie ZOO i warto, warto obejrzeć kto w nim mieszka.

Pozdrawiam
Ewa


Avast logo

Ta wiadomość została sprawdzona na obecność wirusów przez oprogramowanie antywirusowe Avast.
www.avast.com

Berlin KATEDRA

Podróże Brak Komentarzy »

Katedra w Berlinie – BERLINER DOM

Dzięki niezwykłej uprzejmości Bożenki i Janka (dziękuję, dziękuję) mogłam  kolejny raz gościć w Berlinie.
 Wspaniale i wytrwale wszystko mi pokazywali i cierpliwie towarzyszyli w wędrówkach po mieście, za co jestem niezwykle IM wdzięczna :))

Tym razem między innymi obejrzałam przepiękną berlińską Katedrę.

Aby obejrzeć ją wewnątrz trzeba kupić bilet wstępu. Uprawnia on również do wdrapania się krętymi schodami aż na brzeg ogromnej, szklanej kopuły, gdzie z balkonu obiegającego kopułę na zewnątrz (jeśli sprzyja pogoda), można obejrzeć panoramę Berlina.

Na zdjęciach z wnętrza katedry widać, że właśnie odprawiana jest msza. Niestety oprócz księdza i zapalonych, licznych świateł w katedrze byli tylko turyści, co dla Polaka jest niezwykłym widokiem. Zaczęłam się nawet zastanawiać, czy jeszcze gdzieś w świecie do kościoła chodzi tak wiele osób jak w Polsce? Przecież w Berlinie mieszka ponad 4 miliony ludzi, a w Katedrze w czasie mszy   ……………….   pustka !

Jak widać na zdjęciach robionych z balkonu przy kopule,  Berlin to ogromny plac budowy. Przede wszystkim odbudowywane są zabytki, które znajdowały się po wschodniej stronie berlińskiego muru z najważniejszym, ogromnym zamkiem na czele. Za kilka lat będzie on kolejną architektoniczną i historyczną atrakcją Berlina.

Na zdjęciach również widać liczne berlińskie kanały, rzekę Szprewę i pływające po nich stateczki. Tą wodną podróż my też  za kilka dni odbędziemy, i foto relacja zostanie zamieszczona :))

Pozdrawiam
Ewa


Avast logo

Ta wiadomość została sprawdzona na obecność wirusów przez oprogramowanie antywirusowe Avast.
www.avast.com