Dzień dobry.

Bardzo gorąco namawiam wszystkich, do sadzenia właśnie SWOICH DRZEW w ogrodzie.

Jeśli wasze drzewo jest zbyt duże lub rozłożyste do przydomowego ogródka, proszę do mnie pisać, na pewno znajdę jakieś rozwiązanie w postaci odmiany danego gatunku . Lub zaproponuję inne drzewo , mniejsze, spokojniejsze.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

CELTYCKIE KOŁO DRZEW – możesz tu sprawdzić którym jesteś drzewem i przeczytać krótką charakterystykę.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

DĄB…………………………………….. 21.03……………….. „chcę doświadczyć wszystkiego!”

LESZCZYNA.. 22.03 – 31.03 i 24.09 – 3.10 ……..”docierać do granic !”

JARZĘBINA… 1.04 – 10.04 i 4.10 – 13.10………. „ulepszać świat !”

KLON……….. 11.04 – 20.04 i 14.10 – 23.10…….. „miej własne zdanie !”

ORZECH……. 21.04 – 30.04 i 24.10 – 11.11…….. „chcę czuć sie bezpiecznie !”

TOPOLA….. 4.02. – 8.02 i 1.05 – 14.05 i 5.08 – 13.08…… „chcę poznać i zrozumieć!”

KASZTAN.. 15.05 – 24.05 i 12.11 – 21.11………… „potrzebuję ideałów”

JESION……..25.05 – 3.06 i 22.11 – 1.12 ……………”niech sie dzieje co chce – byle coś sie działo!”
GRAB……….. 4.06 – 13.06 i 2.12 – 11.12…………… „nic nie może mnie złamać !”

FIGA ……….14.06 – 23.06 i 12.12 i 21.12…………. ” ja czuję !”

BRZOZA……………………… 22.06 ……………………….”dam sobie radę !”

BUK……………………………. 22.12……………………….. „zwyciężę !”

JABŁOŃ …….25.06 – 4.07 i 23.12 – 1.01 …………”żyj i miej zrozumienie !”

JODŁA ………5.05 – 14.07 i 2.01 – 11.01 ………….”chcę czuć !”

WIĄZ……. 15.07 – 25.07 i 12.01 – 24.01 ………….”żyj i pozwól żyć innym !”

CYPRYS ..26.07 – 4.08 i 25.01 – 3.02 ……………..”myślę więc jestem !”

CEDR …..14.08 – 23.08 i 9.02 – 18.02……………. „nie cofać się przed niczym !”

SOSNA… 24.08 – 2.09 i 19.02 – 29.02…………… „przetrwam!”

WIERZBA 3.09 – 12.09 i 1.03 – 10.03…………… „szukam prawdy!”

LIPA …..13.09 – 22.09 i 11.03 – 20.03………….. „wierzę w dobro w człowieku!”

OLIWKA …………………..23.09 …………………………”szukaj pewnej drogi!”

CIS ………………………3.11 – 11.11…………………….. „chcę poczuć dotyk wieczności”

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

CHARAKTERYSTYKA LUDZIE – DRZEWA

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

SOSNA – jest symbolem długowieczności. Najdłużej żyjące drzewa na ziemi, to właśnie sosny. Mają ok. 5000 lat są już prawie skamieniałe, a ich domem jest Kalifornia. Ludzie Sosny żyją na ogół również bardzo długo, choć skrzypią, stękają i narzekają na wszystko. Są wrażliwi i twórczy, ciągle w nich gra muzyka deszczowych chmur i wiatru. Rozwijają się duchowo, mknąc prościutko do światła wiedzy. I, tak jak wysokie, smukłe są pnie sosen, tak i Oni postępują w życiu, idąc prostą drogą z wysoko podniesioną głową. Na Ludziach Sosnach można polegać!

*

LESZCZYNA – Gdy Celtowie rozpoczęli wędrówkę po Europie, wykorzystali swoją wiedzę o drzewach w praktyce.

Leszczynę (mowa tu o Leszczynie tureckiej! która jest małym drzewem)) Druidzi sadzili przy żródłach strumieni i rzek. Jej twarde orzeszki wpadały do wody, turlały się po kamykach i zasiedlały jej brzegi. Bujnie tam rosły, wypierając powoli inne gatunki roślin. Celtowie w ten sposób oznaczali wodę na szlaku swej wędrówki. Ludzi Leszczyny cechuje więc zamiłowanie do podróży, zmian, małe wymagania bytowe, twarda głowa oraz narcystyczna przyjemność przeglądania się w lustrach , jak ich drzewa w wodzie, a są przy tym, bardzo te Leszczyny urodziwe, oj! bardzo! i magnetyczne! Zwłaszcza kobiety.

*

TOPOLA – jest najszybciej rosnącym drzewem w naszych warunkach klimatycznych. Mówimy tu, o Topoli osice! która była z daleka widocznym drogowskazem w wędrówce Celtów. Jej trzęsące się i migoczące w najmniejszym podmuchu wiatru listeczki, były widoczne z daleka, jak światełka odblaskowe. Do dziś topole wyznaczają szlaki naszych dróg. Osika bardzo licznie się rozmnaża, tworząc malownicze skupiska rosnących bardzo blisko siebie drzewek. Ludzie Topole, też mają liczne potomstwo. Jeśli spotykamy rodzinę wielodzietną, to spokojnie możemy przyjąć, iż jednym z rodziców tej licznej gromadki jest właśnie Topola. I dziękujmy im za to.

*

LIPA – może tu opowiem o znaczeniu lipy dla Słowian, dla których Lipa była Matką świata przyrody. Żywiła, dając miód. Leczyła swoim kwiatem. Z niej strugano łyżki, wykonywano naczynia, miski, cebry i kołyski. Dziecko w takiej lipowej kołysce dobrze spało i chowało się zdrowo, bez uroków, dostępu złych mocy i strzyg(!). Przy starych Lipach Matkach odbywały się również, liczne słowiańskie obyczaje np. płodności. W swej miodowej słodyczy i dobroci, Lipa przygarnia wszystkich zgłodniałych, zziębniętych i spragnionych matczynej miłości. To najwspanialsi lekarze, pediatrzy, pielęgniarki, nauczyciele, przedszkolanki i opiekunowie ludzi.

*

DĄB – oczywiście Dąb Ojciec, święte drzewo Słowian. Długo Dąb dorasta, pełną dojrzałość uzyskując dopiero w wieku 40-50 lat. Niektóre drzewa w tym wieku można już uznać za stare, a On dopiero nabiera ochoty do życia! Jego mądrość, między innymi polega na spokojnym oczekiwaniu. On wie, że pośpiech to słabość. Wie, że przeżyje wszystkich i wszystko. Symbol siły, męstwa, niezłomności. I tacy są też ludzie urodzeni w znaku Dębu. Potrafią też pięknie i mądrze opiekować się swoimi dziećmi, tworząc z nimi przedsiębiorstwa rodzinne, na czele których staje, oczywiście On sam – Dąb Ojciec. Są autentycznymi autorytetami. Nie boją się nikogo i niczego! Żyją dziarsko i długo, w dobrym zdrowiu i sprawności seksualnej!

*

BUK – z szeroko rozpostartą koroną, piękny, potężny, zabiera światło tak dokładnie, że nawet jego dzieci nie mają szans rosnąć w pobliżu. Pewnie dlatego nasionka – buczynki są smaczne i chętnie zjadane przez sarny, dziki i ptaki. Zjedzenie jest jedyną dla nich szansą na migrację i życie z dala od tak zaborczego rodzica. Buk to zawodnik sumo, wielki, potężny i piękny! Przyciąga płeć przeciwną, jak magnes, choć tak naprawdę jest zainteresowany tylko sobą. Bardzo egocentrycznie myśli, że słońce świeci tylko dla niego. Buku, o pięknej, szarej i gładkiej korze, prosimy zrób troszkę miejsca i dla nas :) nie zawsze pada deszcz, przed którym możemy schronić się pod twoimi szerokimi ramionami i parasolem z liści, chcemy też oglądać słońce. Pozwól nam żyć jak lubimy i chcemy!

*

GRAB – to prawdziwy twardziel. Z drewna Grabu robiono trzonki do toporów i innej broni siecznej. Żywopłot z niego był tak szczelny, mocny i nieugięty, że bronił siedzib ludzkich lepiej od ostrokołu. Dzięki tej umiejętności, ciasnego splatania pędów, używano Graby do osłaniania terenu przed niepożądanym okiem wroga. Ten zwyczaj przywieziony z wysp brytyjskich, widziałam w polskich majątkach, gdzie w czasie zaborów, mężczyżni uczyli się władać bronią, szykując się do ewentualnej walki zbrojnej, właśnie w miejscach szczelnie ołonietych żywopłotem z Grabu. Dlatego Graby uważane są za ludzi przez duże L , dochowują tajemnic, są gotowe chronić i osłaniać słabszych oraz stanąć mężnie do walki w szczytnym celu.

*

JESION – bardzo ważne drzewo w mitologii skandynawskiej. Spełniające taką rolę, jak u Słowian Dąb. Najwyżej rosnące drzewo w Europie, bo aż do 40 m wysokości(!). Znoszące ostre zimy, śniegi i niskie temperatury. W Jesionowych dziuplach mieszkały trole i wszystkie dobre i złe moce. Może dlatego w ludziach z pod tego Jesionowego drzewa jest tyle wdzięcznego niepokoju i cudownej magii? Dzięki temu, że dorasta Jesion najwyżej, to i jest najbliżej Boga ukrytego w niebiańskich chmurach. Dlatego Ludzie Jesiony często całe życie poszukują Prawdy ukrytej w starych, mądrych Księgach.

*

KASZTAN – oczywiście chodzi o Kasztana jadalnego, a nie o naszego Kasztanowca. Mądrość tego drzewa polega na bardzo dokładnej ochronie niedojrzałego nasienia, czyli niezwykle smacznego kasztanka. Zawinięty w kolczastą łupinkę, jak pyszny cukierek w kolorowy papierek, mały Kasztanek bezpiecznie dojrzewa. Trwa to, aż do pełnoletności. Opiekę ma niezwykle czułą i troskliwą. Gdy dojrzeje, wtedy z wielkim hukiem spada z drzewa na ziemię, odrzuca opiekę kolczastej łupinki i wyrusza w świat. Czasem tym światem są czyjeś brzuchy, gdzie ginie marnie, a czasem podróż w daleki świat. Tak właśnie młodzi ludzie z pod znaku Kasztana opuszczają rodzicielski dom. Często z głośnym trzaskiem zamykanych drzwi, aby nigdy już do niego nie powrócić. Na ogół bardzo urodziwi i dobrzy, zawierają bardzo szczęśliwe związki małżeńskie, może tylko nieco pożniej niż inni.

*

JARZĘBINA – gdy już dojrzewają jej śliczne, pomarańczowo-czerwone owoce, to znak, że czas do szkoły. Pora zdobywać wiedzę. To sygnał, że wakacje dobiegają końca. Jarzębina jest nikomu nie wadzącym drzewkiem, lubianym przez ludzi i ptaki. Jej mądrość kryje się w pięknej, koralowej urodzie i otwartym na wiedzę umyśle. To znakomici uczeni, wynalazcy i doradcy. Nie pchają sie na pierwsze strony gazet, a mimo to, są doceniani. Zawsze gustownie ubrani stoją za pryncypałem, który głośno głosi Ich idee i wiedzę. Zasiadają w Radach Starszych, czyli to idealni, spokojni i mądrzy Senatorowie. Jarzębiny są lubiane przez wszystkich, dzięki swojej słodkiej, spokojnej i pełnej dyplomacji naturze.

*

JABŁOŃ – to chodząca doskonałość. Symbol szczęścia, dobrobytu i spokojnego życia. Druidzi widzieli w Jabłoniach te wszystkie cuda, ponieważ poprzecznie przekrojone jabłko, owoc tej piękności, to gwiazda pięcioramienna – symbol szczęścia. Ludzie Jabłonie otaczają czułą opieką słabszych, obdarowując ich szczodrze swoimi owocami, czyli są hojnymi darczyńcami. Działalność dobroczynna jest ich ulubionym spędzaniem czasu, zwłaszcza w wieku emerytalnym. Doskonali opiekunowie i wychowawcy dzieci. Najpiękniej ze wszystkich potrafią dzielić się z innymi wszystkim co mają, również sobą, swoim czasem, dobrocią i wiedzą.

*

CIS – życie i śmierć. Ludzie Cisy przechodzą transformację duchową poprzez bliskość śmierci i bliskość życia. Doświadczają tego stanu prawie równocześnie. To Mistycy. To trudni we współżyciu, zamknięci w sobie, szorstcy, ludzie ale i najinteligentniejsi! Tak, prawie w całości Cis jest trując! Prawie, bo jego śliczne czerwone, półprzezroczyste osnówki owocu, są jadalne. Chętnie zjadane przez ptaki i roznoszone po okolicy. Tak samo praca ludzi Cisów jest niezwykle cenna dla całej ludzkości. Jeśli dobrze popatrzycie na daty urodzenia, to zobaczycie, że wielu wybitnych kapłanów, Mistyków, ludzi sztuki i kultury, to właśnie Cisy. Tworzą najwybitniejsze dzieła! Trawle zapisują się w dziejach ludzkości. Może dlatego są szorstcy i odpychający, aby inny nie rozpraszali ich uwagi? Szanujmy ich potrzebę samotności i wyciszenia.

*

ORZECH – to prawdziwa mądrość. Rozłupane połówki orzecha przypominają mózg człowieka. Czy można coś więcej powiedzieć, chyba nic? Mózg, to mózg!

*

CEDR – w naszym klimacie przemarza. Co oznacza, że ludzie Cedry, to miłośnicy ciepła, południowego słońca i lazurowego nieba. To piękne rozłożyste drzewa. To królewskie maniery, piękne sylwetki, niezwykłe kształty. Ich niebieskawo wybarwione igły, przypominają błękitną krew! To prawdziwe Królewskie Moście! Arystokracja na wystrzyżonych trawnikach w przypałacowych parkach! I tacy są ludzie Cedry, znają swoją wartość i piękno. Oczekują od innych szacunku, ukłonów i ………pochlebstw :). Cedry miłe! obudźcie się wreszcie, czasy się zmieniły! :). Nikt już nie zatańczy z Wami pełnego skłonów menueta i bez ukłonów życie może płynąć przyjemnie. Jesteście dla nas autorytetami w wielu dziedzinach i zasługujecie na uznanie. Sukces jest częścią Waszego życia. Wskazujcie nam drogę do gwiazd i piękna. Dziękujemy.

*

WIERZBA – Druidzi myśleli o wierzbie szarej, a mnie jakoś po głowie tylko „płacząca” chodzi. Czy jest coś piękniejszego niż Wierzba myjąca swoje długie włosy, nachylona nad wodą, jak kobieta?! A może Ona szuka natchnienia, zaglądając ciekawie w wodne głębiny? Może próbuje odgadnąć tajniki życia wodnych roślin i stworzeń, zaklętych w tym innym, falującym świecie? Może zastanawia się, czy to lustro, czy tafla wody odbija księżyc każdej prawie nocy? Czy tak samo ludzie Wierzby poszukują zaginionych światów i odkrywają wciąż na nowo, stare, znane prawdy życia? Może wiersze piszą o miłości do Syren i Wodnika? Kto wie? Kto wie?

*

FIGA – słodka, soczysta i wypełniona ciepłym słońcem południa. Ze względu na jej kształt, Druidzi uważali Figę za kobiecość doskonałą. Ludzie Figi są twórcami, pracującymi bardzo zapamiętale ale w …….. samotności i na własnych warunkach. Nikt lepiej od Fig nie potrafi zorganizować sobie pracy. A ponieważ na ogół to artyści, to pracować czasem muszą w kawiarni, na kanapie, w egzotycznym porcie na końcu świata lub na zielonej, plenerowej trawce. Figa nie znosi żadnych autorytetów i ograniczeń. Najlepszego pracodawcę, opiekuna, czy marszanda, doprowadzi do łez. Zmuszona do porannego wstawania gaśnie w oczach, wszak po upojnej, miłosnej nocy należy się Fidze odpoczynek! Kto tego nie rozumie, nie wie na czym polega radosne życie, tak uważają nasze słodkie, figlarne Figusie.

*

BRZOZA – jej biała kora lśni w słońcu, jak czysta suknia panny młodej. Ludzie Brzozy mają zawsze czyste myśli i intencje. Do nich nie dociera zło. Biel, jak lustro, odbija od ich serc całą brzydotę świata. W ich umysłach nie powstają ponure myśli. Zawsze w innych potrafią dostrzec dobro, a o swoich najbliższych, wyrażają się z najwyższym szacunkiem i miłością. Rodzina, a zwłaszcza rodzice to dla Brzóz najwyższe autorytety, a dzieci, to wręcz cuda świata. Możemy uczyć sie od Brzóz czym jest wielopokoleniowa, szczęśliwa rodzina.

*

CYPRYS – jak świeca, rośnie na południowych zboczach ciepłej części Europy. Jego wygląd porównywany jest do płonącej świecy, dlatego też chętnie sadzony na cmentarzach, symbolizuje wieczny duchowy ogień. Ludzie Cyprysy są pełni wewnętrznego ciepła, altruizmu, miłości. Uczą nas, że życie jest tylko częścią naszego doświadczenia, a nieśmiertelna dusza trwa wiecznie w obu światach. Traktują narodziny i śmierć, jako cud przejścia z jednego świata, do drugiego. Uczą nas, że śmierci nie należy się bać, bo jest tylko powrotem do domu. Cyprysy wyjątkowo żle znoszą brutalność dzisiejszych czasów, bezduszność i obojętność ludzi na zło. Starają się stworzyć dom pełen miłości, ciepła, tradycji.

*

JODŁA – długie, ostre igły i ich srebrzysta od spodu barwa, wskazują na wrażliwe, pełne księżycowego niepokoju istoty. Ich uczucia przypływają i odpływają. Nadwrażliwość męczy zmysły i często otoczenie. Cięte riposty, jak długie ich igły, potrafią pokaleczyć najbliższych. Jodły słyszą jak trawa rośnie. Ich wzrok, słuch, smak, dotyk, powonienie są tak subtelne, delikatne i wyostrzone, że świat wokół przemawia milionem możliwości niedostępnych dla innych. Dzięki temu nikt nie potrafi lepiej od Jodeł słuchać, opowiadać, smakować i cieszyć się zmysłami, o ile Jodła nabierze do nas zaufania i zechce dzielić się tym wszystkim. Najwspanialsi opiekunowie wnucząt, bez końca snują im opowieść o zaczarowanym, idealnym świecie piękna, bez czarownic i złych wilków.

*

KLON – to samotnik, podróżnik, miłośnik sportów ekstremalnych i ….poszukiwacz wiedzy. Najchętniej szybowałby w przestworzach bez zapuszczania korzeni, takich jak rodzina, czy stała praca. Większość „białych plam” zniknęła z powierzchni Ziemi właśnie dzięki Klonom, które gnane wiatrem przygody, najchętniej docierają tam, gdzie innym się nie chce! Wynalazki, niesamowite odkrycia, cudowne przypadki, to….Klony! Odważni do granic! Pełni pomysłów, mają odwagę realizować marzenia i wytrwale dążą do celu. Sukces towarzyszy im we wszystkich poczynaniach. Nie znoszą ograniczeń i ciasnych umysłów!

*

WIĄZ – rzadko obecnie spotykane drzewo ze względu na „holenderską” chorobę, która prawie całkowicie wyeliminowała Wiązy z Europy. Ale to nie znaczy, że zniknęli ludzie Wiązy. Bardzo wrażliwi na piękno przyrody zawsze są gotowi walczyć o każdy listek i kwiatek. I walczą! Jeśli rozpoczynana jest walka z zanieczyszczeniem środowiska, masowym wycinaniem drzew, nadmiernym zużywaniem papieru, niszczeniem naturalnych zasobów Ziemi itd. itd. , to na pewno w tej walce biorą udział Wiązy. To Oni wytrwale ślą listy, przypinają się do drzew i są wszędzie, gdzie tylko mogą być aby coś ocalić, uratować. Brawo Wiązy! Niedługo wszyscy przypniemy się łańcuchem obok was, przy jedynym i ostatnim ocalonym dzięki Wam drzewie!

*

OLIWKA – skromna, niepozorna. Rośnie na kamienistych zboczach, słonych od gorącego, morskiego wiatru. Niewiele potrzebuje, a tak wiele daje. Tak samo ludzie Oliwki z niczego potrafią zrobić wszystko. Zaradne, samodzielne, pracowite. Są pomiędzy trudami świata mokrego od słonych łez, a darem konstruktywnej myśli poprawiającej ten człowieczy los. To Oliwka stworzy pojazd ziemski ale zasilany kosmiczna energią. To oliwka wynajdzie zboże rosnące tak obficie, że będzie zdolne nakarmić wszystkich głodnych. Oliwka napisała bajkę o „stoliczku nakryj się” pełnym jedzenia. Doskonale rozumie, że nic nie spada z nieba jak manna, ale wszystko, po głębszym zastanowieniu jest możliwe. Myśli więc Oliwka za nas wszystkich i wskazuje drogę, jak pokonywać niepowodzenia i usuwać kamienie z życia. Szuka najlepszych rozwiązań. Postęp, to najlepiej pasujące do niej słowo.

Napisała

Ewa